Intenzivna elektrifikacija mestnega potniškega prometa
Foto: MP Produkcija
Na glavni avtobusni postaji sta Mestna občina Maribor in podjetje Marprom iz Skupine JHMB danes predstavila nove mestne avtobuse na električni pogon. Med njimi so tudi 18-metrski zgibni avtobusi, kakršni se po več desetletjih vračajo na mariborske ulice in ceste, popolna novost pa so še majhni 6,5-metrski minibusi.
Vsak zgibni avtobus lahko sprejme 127 potnikov, kar pomeni dobrih 50 potnikov več od standardnega avtobusa. Z njimi se povečujeta zmogljivost sistema in udobje voženj na najbolj obremenjenih linijah, predvsem G1, ki povprečno prepelje okoli 1900 potnikov dnevno.

Od začetkov elektrifikacije mariborskega potniškega prometa v letu 2022 so bili narejeni že številni pomembni koraki na tej poti. Tako ima Marprom v voznem parku sedaj že 41 različnih vozil na električni pogon, do konca leta pa jih pričakuje še nekaj. S tem bo delež električnih vozil v celotni floti mestnega potniškega prometa že presegel 40 %.
Z njimi bomo, ob že elektrificiranih linijah G5 in G6, postopoma elektrificirali še ostale glavne linije G1, G2, G3 in G4, pa tudi nekatere povezovalne, kot sta P12 in P17. Z izključno električnimi vozili opravljamo tudi prevoze na klic Maister in Doktor Maister ter z mestnim vlakcem.
Vsak kilometer, ki ga prevozimo s popolnoma električnim vozilom, pomeni manj škodljivih izpustov, kot so prašni delci in ogljikov dioksid, in manj hrupa. To posledično prispeva k čistejšemu zraku v mestu in še prijetnejšemu urbanemu okolju za vse prebivalce ter obiskovalce Maribora.

Pri tem smo še posebej ponosni, da mariborski potniški promet letos praznuje 100-letnico delovanja. Njegovi začetki segajo v leto 1926, ko je mesto dobilo prvo avtobusno podjetje, decembra istega leta pa dve avtobusni liniji. Danes imamo teh kar 29, bogato tradicijo mestnega potniškega prometa pa nadgrajujemo s sodobnimi trajnostnimi rešitvami.
Imate vprašanje?
Telefon
Telefon
Naslov
Koresova 7, 2000 Maribor
PON - PET
7.30 - 10.00 in 11.00 - 13.30
Podobne vsebine
